Wyszukiwanie

Światła mijania, a światła do jazdy dziennej PDF Drukuj Email
Wpisany przez kuba   
Czwartek, 03 Styczeń 2013 12:11

W kilku ostatnich latach nastąpiło kilka istotnych zmian związanych z używanymi  przez kierowców światłami do jazdy dziennej. Zgodnie z art.51 ust.1 Ustawy z dnia 20.06.1997r. „Prawo o ruchu drogowym”  kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł  mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.W ust. 2 w/w artykułu otrzymujemy rozwiązanie alternatywne: „W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza zamiast świateł mijania kierujący może używać świateł do jazdy dziennej”.

 

 

Jak więc z powyższego wynika ustawodawca w warunkach normalnej przejrzystości powietrza w czasie od świtu do zmierzchu daje kierującemu wybór włączenia świateł mijania bądź świateł do jazdy dziennej.

Świt i zmierzch jesteśmy w stanie w miarę łatwo określić. Światła mijania możemy przełączyć na światła do jazdy dziennej gdy słońce będzie całkowicie na horyzoncie natomiast gdy rozpocznie chować się za horyzontem przełączamy światła do jazdy dziennej na światła mijania.

Oczywiście, w warunkach panującego zachmurzenia, w okresie przejściowym,  gdy określenie świtu bądź zmierzchu jest utrudnione, bezpieczniej jest jeździć z włączonymi światłami mijania. Ustawodawca w art.51 ust.1 w/w Ustawy wyraźnie nas do tego zobowiązuje bez żadnych dodatkowych warunków.

Gorzej jest natomiast z określeniem warunków normalnej bądź zmniejszonej przejrzystości powietrza. Ustawodawca nie definiuje tego określenia, ocenę zostawia kierującemu. Czynnikami, które powodują zmniejszenie przejrzystości powietrza są: opady atmosferyczne, zamglenie, dym, kurz, itp. Występowanie jednego bądź kilku z podanych wyżej czynników ograniczających przejrzystość powietrza, zobowiązuje kierującego do włączenia świateł mijania.

Zobowiązuje nas do tego również art.30 ust.1 pkt.1a następującymi słowami: „Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie”.

Pamiętajmy! Jeżeli mamy jakąkolwiek wątpliwość w ustaleniu czy przejrzystość powietrza jest normalna czy zmniejszona, włączmy światła mijania. Nie narazimy się wówczas na żaden mandat.

Sambor  Witold