Wyszukiwanie

Z domu do pracy samochodem PDF Drukuj Email
Wpisany przez kuba   
Czwartek, 06 Grudzień 2012 11:11
Jak wykazały badania CBOS w 2012r. 43%  Polaków drogę z domu do pracy i z powrotem przemierza samochodem. Daje to średnio siedem godzin tygodniowo spędzonych za kierownicą pojazdu.  Codziennie jedziemy tą samą drogą, te same zakręty, te same skrzyżowania. Spotykamy te same pojazdy i tych samych pieszych na jezdni. Mamy dokładnie wyliczony czas, w którym miejscu i o której godzinie powinniśmy się znajdować.

Powoduje to, że ta droga  po pewnym czasie wydaje nam się bardzo dobrze znana. Czujność nasza zostaje uśpiona i zaczynamy jeździć „na pamięć”. Często na takiej drodze czujemy się bezpiecznie i podczas jazdy zaczynamy wykonywać dodatkowe czynności. Prowadzimy długie rozmowy telefoniczne, czytamy i wysyłamy sms-y,  jemy śniadanie, a nawet przekładamy i przeglądamy materiały dotyczące pracy. Nasza koncentracja na jeździe jest znacznie zmniejszona, a to już pierwszy krok do spowodowania niebezpiecznej sytuacji na drodze. Przypominając sobie kilka podstawowych zasad obowiązujących dobrego kierowcę, możemy uniknąć niepotrzebnej kolizji a nawet wypadu drogowego.

 

Zanim rozpoczniemy jazdę sprawdźmy co kilka dni stan i czystość szyb w naszym samochodzie. Zobaczmy czy wycieraczki sprawnie czyszczą nam szyby oraz czy jest wystarczający zapas płynu w spryskiwaczach. Skorygujmy ustawienie lusterek zewnętrznych, wewnętrznego i zadbajmy o ich czystość.  Wszystko to spowoduje poprawę naszej widoczności przed i za pojazdem. Kolejna sprawa to działanie oświetlenia zewnętrznego pojazdu oraz czystość kloszy reflektorów. Ma to wpływ zarówno na naszą widoczność,  jak i widoczność naszego pojazdu przez innych użytkowników drogi. Często wracając z pracy nasze oczy są zmęczone. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie okulary ograniczające działanie promieni słonecznych jak i  przeciwdziałające odbłyskom oślepiającym. Następna istotna sprawa to pozycja za kierownicą. Powinna ona być wygodna oraz zapewniająca możliwość kontrolowania tego, co się dzieje przed i za pojazdem oraz skutecznego wykorzystania  urządzeń służących do sterowania nim. Plecy i uda powinny całkowicie stykać się z siedzeniem, ramiona lekko zgięte w łokciach. Również kolana przy pełnym wciśnięciu pedałów powinny być lekko ugięte.

Podczas prowadzenia pojazdu ograniczmy do koniecznego minimum rozmowy telefoniczne oraz wyposażmy pojazd w urządzenie głośnomówiące. Jeśli jesteśmy za kółkiem to nie czytajmy i nie wysyłajmy sms-ów.

Pamiętajmy!  Nawet na najkrótszych odcinkach zapinajmy pasy bezpieczeństwa. Jeśli przewozimy dziecko to zawsze w foteliku.  

Autor: Witold  Sambor